niedziela, 30 grudnia 2012

Malowane witraże/ Painted Stained Glass

Witraż to przepiękny rodzaj sztuki, który polega na artystycznym wycięciu i ułożeniu kawałków szkła w różne wzory, za pomocą ołowianych ramek, które następnie są osadzane w większe ramy. 

Sztuka witrażu sięga dawnych czasów, przyczyniły się do niej prawdopodobnie mozaiki bizantyjskie. W Europie historia witraży sięga średniowiecza, a rozkwit tej pięknej sztuki ocenia się na okres gotyku.

Rozwój rzemiosła szklanego był bardzo duży, z czasem poza techniką odlewania szkła, poznano również wydmuchiwanie.

Witraże były stosowane jako dekoracja okienna w szczególności w starożytnym Rzymie. Poza kolorowym szkłem, okna ozdabiano nawet szlachetnymi kamieniami.

W VIII wieku pierwszy raz pojawiła się nazwa zawodu - vitri factores,co oznaczało "wytwórca szkła".

W średniowieczu powstało najwięcej witraży, które są nam znane do dziś. Wtedy oprawiano okna w katedrach wielkimi taflami kolorowego szkła. Sztuka ta rozwijała się w dużym stopniu od czasów starożytnych.

Za najwybitniejszych polskich twórców witraży uznaje się Józefa Mehoffera oraz Stanisława Wyspiańskiego.

W swoich pracach nigdy nie tworzyłam witraży za pomocą wstawiana kolorowych wyciętych fragmentów szkła w ołowiane ramki. Stosowałam natomiast inny rodzaj techniki, która przypomina witraże, mianowicie farby witrażowe. Farby te mają gęstą konsystencję, lekko przezroczystą, po nałożeniu na szkło efekt do złudzenia przypomina witraż. Do zastąpienia "ramek" stosuje się specjalny rodzaj konturówki, którą maluje się obrys, a następnie się go wypełnia.

Poniżej kilka moich prac wykonanych farbami witrażowymi.












poniedziałek, 17 grudnia 2012

"Zakłady Radjowe Natawis..."

Jesienią w Warszawie odbyło się międzynarodowe spotkanie miłośników kolekcjonerów starych radioodbiorników. Spotkanie było jednocześnie wystawą, gdzie prezentowane były różne radioodbiorniki poprzedniego wieku. Spotkanie są organizowane przez Towarzystwo Trioda, które powstało w 2007 roku w celu zrzeszenia miłośników starych radioodbiorników. Podczas spotkania zaprezentowano szereg ciekawych prezentacji, w tym między innymi na temat polskich zakładów radiowych NATAWIS. 

Jeśli chcą Państwo zapoznać się z informacjami na temat Towarzystwa Trioda polecam stronę interenetową: http://www.elektrit.eu/Trioda.html oraz http://www.trioda.net.pl/.

Poniżej przestawiam zdjęcia najciekawszych eksponatów w wystawy.